Szczawnica jest jednym z tych kurortów, na terenie których każdy z nas znajdzie dla siebie coś ciekawego. Na jakie atrakcje warto zwrócić uwagę w trakcie wycieczki po tej miejscowości? Oto kilka propozycji dla tych, którzy w najbliższym czasie zamierzają odwiedzić Szczawnicę.
Z kart historii – górskie uzdrowisko i jego dzieje
Szczawnica była znana z leczniczych wód już w XV wieku, jednak z miejscowych szczaw w pełni zaczęto korzystać dopiero w XIX stuleciu. W tym czasie Szczawnica znajdowała się w rękach węgierskich, a dokładniej – należała do Józefa Szalaya. To on postanowił, że spokojna osada górska stanie się modnym uzdrowiskiem. Pomógł mu w tym Józef Dietl, który prowadził badania nad leczniczymi właściwościami tutejszych wód. Szalay sporo zainwestował w budowę infrastruktury (m.in. łazienek i domów zdrojowych), jednak szybko inwestycja ta zaczęła się zwracać. Szczawnica została doceniona przez kuracjuszy, a malownicza okolica sprawiła, że szybko dostrzegli ją również turyści. Dziś jest to bardzo ważny kurort, a jednocześnie ośrodek turystyczny, na terenie którego tanie noclegi można znaleźć o każdej porze roku. Co można tu zobaczyć?
Szczawnica i jej najważniejsze atrakcje
Szczawnica może pochwalić się wieloma ciekawymi zabytkami, które w ciekawy sposób przypominają o czasach świetności uzdrowiska. Uwagę przyciąga m.in. Dom nad Zdrojami, obecnie wykorzystywany jako Pijalnia. Wody, których można się tu napić, pomagają m.in. przy problemach związanych z drogami oddechowymi oraz przy alergiach. Na kuracjuszy odwiedzających Szczawnicę czekają też dwa parki. Park Dolny rozciąga się wzdłuż ulicy Głównej, Park Górny –w rejonie Pijalni Wód. Spacer po jego terenie to szansa na zapoznanie się z zabytkowymi willami, które do dziś zachwycają swoją formą. Uwagę przyciąga tu również kaplica zdrojowa, znana jako ważna ostoja nietoperzy.
Czym kusi najbliższa okolica?
Kto znajdzie w Szczawnicy tanie noclegi, ten będzie mógł urządzać ciekawe wycieczki po okolicy. Kusi pobliskie Krościenko nad Dunajcem i spływy tratwami, podczas których można nacieszyć się dzikością tej górskiej rzeki i spojrzeć z wyjątkowej perspektywy na tereny Pienińskiego Parku Narodowego. Ze Szczawnicy można też urządzać piesze wycieczki w Pieniny, idąc m.in. na Sokolicę i trzy Korony. Z pobliskiej wsi Jaworki można się też wybrać na Wysoką, mijając po drodze Wąwóz Homole – jedną z najważniejszych atrakcji turystycznych w Pieninach. Z centrum Szczawnicy można się też wybrać na Bereśnik – malowniczy szczyt, będący już częścią Beskidu Sądeckiego. Dla mniej aktywnych osób, pragnących nacieszyć się górskimi widokami, nie lada gratką może się okazać Palenica. Z centrum Szczawnicy można na nią wjechać kolejką, z czego też korzysta wiele osób. Są wśród nich m.in. miłośnicy sportów zimowych, dla których Szczawnica jest doskonałym miejscem na narty.
Szczawnica ma się czym pochwalić, a czas spędzony na jej terenie dla nikogo nie będzie czasem straconym. W tej miejscowości nuda nikomu nie zagrozi, a dobre warunki pobytu i korzystny klimat pomogą nam odpocząć od codzienności.
Szczawnica – jakie atrakcje warto zobaczyć w tym uzdrowisku?