Mołdawia jest jedną z najciekawszych krain na terenie Rumunii, zaś na zaglądających tu podróżnych czekają liczne atrakcje turystyczne. To kraina malowanych klasztorów i niezwykłych budowli, na terenie której nie brak i godnych uwagi miast. Jednym z nich jest Suczawa – dawna stolica Mołdawii, która w XV wieku stała się ostoją dla polskich Ormian. Dzisiejsza Suczawa jest częstym celem wycieczek, zaś znajdujące się na jej terenie zabytki z pewnością zasługują na zainteresowanie. Co warto zobaczyć w tym rumuńskim mieście?
Zamek, zwany twierdzą tronową
Zamek w Suczawie jest dziś potężną ruiną, przypominającą o dawnej potędze miasta. Nazywany często „twierdzą tronową”, swą historią sięga XIV wieku. Powstał on na wysokim wzgórzu jako siedziba mołdawskiego hospodara Piotra I, który uczynił zeń książęcą siedzibę. W XV wieku zamek rozbudowano, zwiększając jego walory obronne. Ta potężna twierdza opierała się licznym atakom (m. in. ze strony Turków) aż do XVII stulecia. Dziś częściowo zrekonstruowane zamczysko jest jedną z największych atrakcji na terenie Mołdawii, zaś jego ruiny na stałe wpisały się w panoramę miasta.
W Polsce również znajdują się piękne miasta na odwiedziny. Jednym z nich jest Zwierzyniec. Poznaj najlepsze miejsca w Zwierzyńcu na https://hinfo.pl.
Suczawa i jej zabytki sakralne
W Suczawie można podziwiać również ciekawe monastyry – prawosławne klasztory, pełniące ważne funkcje w religijnym życiu mieszkańców Mołdawii. Jednym z nich jest monastyr św. Jana Nowego, który jest jednocześnie jednym z najpiękniejszych malowanych klasztorów na Bukowinie. Godnym uwagi klasztorem jest ormiański monastyr, który powstał w XV stuleciu i który (ze względu na swą formę architektoniczną) często bywa nazywany zamkiem.
Miejscem wyjątkowym jest cerkiew św. Jerzego, w której odbywały się koronacje hospodarów mołdawskich. Świątynia ta powstała pod koniec XIV wieku, jednak swą obecną formę zyskała dzięki rozbudowie w XIX stuleciu. Jest ona jednym z najciekawszych zabytków sakralnych na terenie Mołdawii, zaś mimo zmian dokonanych w jej architekturze, w dalszym ciągu świetnie wpisuje się w średniowieczną scenerię miasta.