Wczasy nad Morzem Bałtyckim to nie tylko kąpiele, urocze kurorty i piękne piaszczyste plaże, ale również możliwość aktywnego wypoczynku np. podczas zwiedzania latarni morskich, których jest całe mnóstwo na wybrzeżu.
Latarnie od najdawniejszych czasów były znakami nawigacyjnymi dla żeglarzy, pozwalały one marynarzom na szczęśliwy powrót do domu. Wraz z postępem techniki i osiągnięciami cywilizacyjnymi udoskonalano je coraz bardziej, aż do dziś, kiedy to obiekty te wyparte zostały przez współczesne techniki nawigacyjne, takie jak GPS. Obecnie są one reliktem przeszłości, nieliczne z nich ciągle funkcjonują, ale większość służy jako atrakcja turystyczna.
Co warto wiedzieć o polskich latarniach morskich?
Każda latarnia jest zupełnie inna. Budowane były one przez Polaków, a także Niemców. Zazwyczaj są one z czerwonej cegły, rzadziej z żółtej. Latarnie posiadają zwykle jedno światło, ale zdarza się też, że dwa. W niektórych latarniach jest możliwość przyjrzenia się z bliska sposobom wysyłania sygnałów świetlnych. Są one owalne lub prostokątne. Każda z nich jest wyjątkowo piękna i na swój sposób oryginalna.
Latarnia morska Stilo
Latarnia morska Stilo to piękna 33,40-metrowa wieża, położona niecały kilometr od linii brzegowej. Powstała w latach 1904-1906, a od 1992 roku jest dostępna dla turystów. Po wejściu na górę można obserwować wspaniały widok na pobliskie lasy i oczywiście morze. Latarnia jest niezwykle rozpoznawalna dzięki charakterystycznym pasom na jej murach. Światło z obiektu nawigacyjnego jest widoczne z 43 km.
Latarnia morska w Darłowie
Czemu Darłowo to miejscowość wskazująca drogę? Znajdziemy w Darłowie niesamowitą latarnię morską, która jest zaprojektowana w ten sposób, że najmniej przypomina klasyczną latarnię. Stoi ona w dzielnicy Darłówko, bardzo blisko brzegu, dlatego narażona jest na działanie słonej wody i przez to jej ściany w zimie są pokryte lodem. Latarnia w Darłowie ma zaledwie 22 m, a wysokość światła to 19,7 m. Dzięki temu, że jest ona umiejscowiona u ujścia Wieprzy, to można zwiedzić tamtejszy zwodzony most.
Latarnia morska w Krynicy Morskiej
Wzniesiona została obok ruin latarni, którą zniszczono podczas II wojny światowej. Jest ona wysoka na 27 m. Przyciąga turystów, którzy chcą podziwiać widok na Morze Bałtyckie oraz Zalew Wiślany. Przy ładnej pogodzie można z niej dostrzec nawet Hel i Gdańsk. Najłatwiej dotrzeć do niej od strony plaży.