Uzdrowiska to miejsca wypoczynku, kojarzące się głównie ze starszymi paniami i dancingami. Nic bardziej mylnego. Młodzi ludzie, którzy cenią sobie spokój i ładne okolice coraz częściej jako kierunek podróży wybierają polskie uzdrowiska.
W Polsce możemy znaleźć wiele na prawdę wyjątkowych miejscowości uzdrowiskowych, które zachwycają urokliwym klimatem, piękną okolicą. Wiele z nich posiada niesamowity i niemożliwy do znalezienia gdzieindziej charakter.
Podstawowe informacje na temat polskich uzdrowisk
Aby miejscowość mogła szczycić się tytułem uzdrowiska musi posiadać bazę noclegowo-gastronomiczną, obiekty o profilu leczniczym a także naturalne właściwości lecznicze. Zaliczamy do nich: wody lecznicze, klimat, korzystne dla zdrowia składniki takie jak glinki czy borowiny.
Polskie uzdrowiska – gdzie warto się zatrzymać?
W naszym kraju znajduje się 46 miejscowości, które posiadają status uzdrowiska. Najwięcej uzdrowisk, bo aż 11, znajduje się w województwie dolnośląskim.
Ministerstwo Zdrowia podzieliło uzdrowiska na: nadmorskie, nizinne, podgórskie i górskie.
Wśród uzdrowisk górskich znajdziemy m.in:
- Uzdrowisko Jedlina – Zdrój
- Uzdrowisko Lądek – Zdrój
- Uzdrowisko Krynica – Zdrój
- Uzdrowisko Szczawnica
Uzdrowisko Szczawnica – tu warto się zatrzymać
Uzdrowisko Szczawnica, dzięki swojemu wyjątkowemu położeniu, posiada prozdrowotny mikroklimat, który sprzyja poprawie kondycji górnych dróg oddechowych.
Na terenie uzdrowiska znajduje się 12 różnych kwaśnych wód leczniczych. W Pijalni Wód mineralnych kuracjusze mogą napić się wód zawierających szczawy wodorowęglanowe, bromkowe, jodkowe i sodowe, które słyną z bogactwa soli mineralnych, a także licznych mikroelementów.
Tutaj jeszcze więcej informacji o uzdrowisku w Szczawnicy. Oprócz leczenia schorzeń górnych dróg oddechowych, szczawnickie wody lecznicze wykorzystywane są m.in. w leczeniu otyłości, paradontozy, osteoporozy, podwyższonego poziomy cholesterolu, a także niedoborów potasu, sodu, wapnia i innych składników mineralnych.