Należy wiedzieć, że karnawał w mieście Korfu, tak jak w Polsce, trwa kilka tygodni czasu, ale to ostatni tydzień, poprzedzający rozpoczęcie postu, jest najciekawszy. Rozpoczyna się rozpaleniem ognia na ołtarzu przy wieży ratuszowej oraz paradą z muzyką na żywo, tańcami i sypaniem konfetti. Przez cały okres karnawału organizowane są bale maskowe; to spuścizna weneckich rządów na wyspie. Świętują nie tylko dorośli: dzieci powyżej 12-stego roku życia biorą udział w grze miejskiej, w której mogą wygrać cenne nagrody i która kończy się huczną imprezą.
Należy wiedzieć, że Grecy specjalnie celebrują Tsiknopempti – ostatnią środę karnawału. Ponieważ przez cały 40-dniowy post nie będą mogli jeść mięsa ani nabiału, w Tsiknopempti objadają się potrawami mięsnymi i piją wino, a z tawern dochodzą głośne śpiewy. Warto wtedy odwiedzić restauracje, które serwują świąteczne pieczone mięso, a przy tym poczuć klimat karnawału, gdyż zdarza się, że obsługa ubrana jest w dziwaczne, dostosowane do okazji stroje. W ostatni czwartek karnawału miasto żyje według prawideł pochodzącego z weneckiej tradycji Petegoletsa (plotki). W spektakl zaangażowane są (jak to w życiu) kobiety. Wychodzą na balkony, szepczą, plotkują i śpiewają dawne pieśni jońskie. Odwołując się do historii i tradycji, przypominają przybyłym, że nie od dziś Grecja istnieje.
Królem karnawału chciałby być każdy, ale nie w ostatnią niedzielę świętowania w Kerkirze. Tutejszy król nosi ciężar grzechów przeszłości i odpowiedzialny jest za wszystko, co złe. Jego miejsce jest na końcu parady, a ostatecznie jego wizerunek zostaje spalony razem ze wszystkimi demonami i problemami. Nie tylko Kerkira hucznie świętuje karnawał. W ostatnią niedzielę karnawału w wioskach Klimatia, Chlomos, Marathias i Glannades celebrowany jest tzw. święty ślub.
Kobiety znajdują osiłka z wąsami i przebierają go za pannę młodą, a mężczyźni szykują pana młodego. Jeden z miejscowych przebrany za demona ciągle przeszkadza, a w końcu dezorganizuje całe zaślubiny, zaś uczestnicy „ceremonii” dokuczają sobie i przeklinają siebie nawzajem. W tę samą niedzielę w Episkepsi odbywa się taniec księży. Na placu św. Vassiliosa księża rozpoczynają taniec, śpiewając. Stopniowo dołączają do nich inni mężczyźni. Na koniec do zabawy dołączają też kobiety, wykonując tradycyjne tańce.
Nie musisz jechać aż do Grecji, aby wziąć udział w ciekawych imprezach. Interesujące wydarzenia odbywają się także w Kielcach, o których szczegółowo pisze portal Halo Kielce.