Zamek w Czorsztynie przyciąga swą historią, formą oraz lokalizacją. Dlaczego turyści w trakcie wycieczki w Pieniny tak chętnie poświęcają mu swój czas? Zamek Czorsztyn to przede wszystkim piękna lokalizacja. Pierwotnie budowla ta wznosiła się około 90 metrów ponad dno doliny Dunajca, dziś góruje nad wodami Zbiornika Czorsztyńskiego (około 50 metrów nad jego taflą). Piękne widoki, ciekawa historia – oto powody, dla których warto odwiedzić to miejsce.
Z kart historii – zamek w Czorsztynie i jego dzieje
Zamek ten, podobnie jak większość zamków w średniowieczu, powstał w miejscu z natury obronnym. Najstarsze, drewniano-ziemne obiekty obronne, powstały w tym miejscu już w XIII wieku. Z czyjej woli? Sporo wskazuje na to, iż fundatorką najstarszych umocnień w Czorsztynie była żona Bolesława Wstydliwego – księżna Kinga. W XV weku zamek Czorsztyn stał się już siedzibą niegrodowego starostwa czorsztyńskiego, a w jego murach często zatrzymywali się polscy królowie, podróżujący wzdłuż Dunajca i południowej granicy kraju.
Dobre czasy zamku zakończyły się w wieku XVIII. Najpierw sporo strat wyrządzili tu Kozacy, później zamek został zniszczony przez pożar. Na przełomie XVIII i XIX wieku powoli popadał w ruinę, na szczęście wykupiła go rodzina Drohojowskich. To dzięki nim pozostałości czorsztyńskiego zamku zostały zabezpieczone, to dzięki nim przeprowadzono tu gruntowne badania archeologiczne. W 1921 roku wczesny właściciel Czorsztyna Stanisław Konstanty Drohojowski, przemienił zamkowe wzgórze w rezerwat, który miał łączyć ochronę przyrody i krajobrazu, a jednocześnie zachować pamięć o tutejszym zamku i ocalić jego ruiny. Od 1996 roku rezerwat ten jest częścią Pienińskiego Parku Narodowego, a spacery po jego terenie cieszą się wielką popularnością.
Zamek Czorsztyn dziś
Do dziś po tej ciekawej budowli zachowało się sporo cennych pamiątek. Zwiedzanie zamku jest ciekawą przygodą, która zaczyna się od wizyty w XVI-wiecznej, najmłodszej części obiektu. To zamek dolny, przez który przechodzi się na teren zamku średniego. To, co intryguje turystów najbardziej, to zamek górny. Powstał on w XIV wieku, w miejscu XIII-wiecznych obwarowań. W XVII wieku cały zamek przeszedł gruntowną metamorfozę. Z woli starosty Jana Baranowskiego, dokonano tu wielu zmian. Miały one zwiększyć obronność zamku i dopasować go do nowych potrzeb i nowych realiów. W tym czasie powstała m.in. charakterystyczna, czworokątna baszta w stylu renesansowym, zwana Basztą Baranowskiego. Sprawdziła się ona bardzo dobrze już w połowie XVII wieku, podczas buntu chłopskiego na Podhalu. Dziś w baszcie tej można oglądać reprodukcje kart pocztowych, na których przedstawiono Pieniny i tereny PPN. Warto też zajrzeć do zamkowej kuchni, w której na zwiedzających czeka ciekawa wystawa na temat czorsztyńskiego zamku i jego historii. Nie lada gratką jest wizyta na tarasach zamku górnego, z których rozciąga się wspaniały widok na Jezioro Czorsztyńskie oraz Pieniny. Takie widoki na długo zapisują się w pamięci i sprawiają, że turyści chętnie wracają w to miejsce.